Načítavam...
Súhlasím
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré používame na poskytovanie služieb, prispôsobenie reklám a analýzu prenosov.

Ako vybrať ten správny stan?

Pri výbere stanu sa treba dôkladne zamyslieť nad viacerými otázkami tak, aby sme zakúpili ten  najvhodnejší, z aktuálnej širokej ponuky stanov na trhu. Tak aby stan nebol moc malý, aby sa do neho zmestilo to čo potrebujeme, aby mal primeranú hmotnosť a aby bol vhodný do podmienok do akých sa chystáme. Niektoré otázky, nad ktorými je sa dobré zamyslieť, sme zhrnuli na najbližších riadkoch.

Aký veľký by mal byť stan?
Prvou otázkou, nad ktorou je dobré sa zamyslieť je počet osob, ktoré by sa mali do stanu zmestiť. Jedna, dve, či dokonca 7. Samozrejme, čím väčší stan, tým je ťažší a po zbalení väčší, no nebudeme predbiehať.  

Kam sa so stanom chystáme?
Inými slovami, na akú aktivitu sa so stanom chystáme. Či plánujeme dlhší pobyt v auto kempe, alebo sa chystáme na viacdňový pochod hrebeňom pohoria, alebo nebodaj na expedíciu do nehostinného počasia? Áno, na každú aktivitu sa hodí iný stan, a treba si zváži, ktoré atribúty sú najdôležitejšie.
Stany na kempovanie, tiež nazývané rodinné, sú väčšinou väčšie, po postavení vyššie a pomerne ťažké. No predpokladá sa, že stan postavíme na jednom mieste na dlhšie obdobie, na ktoré dôjdeme nejakým dopravným prostriedkom.  Pri takýchto stanoch sa treba zamyslieť, či chceme byť schopný sa v stane postaviť úplne, alebo stačí čiastočne. Koľko predsieni a úložného priestoru chceme mať mimo spacieho priestoru na batožinu, potraviny a ďalšie vybavenie. Samozrejme, čim viac a väčších predsieni, tým je celý stan väčší a objemnejší.
Outdoorové stany, vhodné na turistiku či cykloturistiku sú z pravidla menšie a ľahšie, nakoľko sa predpokladá, že turista ho nosí viac dni v batohu, každý večer ho rozloží na inom mieste a následne každé ráno zbalí. Pri outdoorových stanoch sa teda treba zamyslieť akú maximálnu hmotnosť sme ochotní nosiť v ruksaku v pomere k veľkosti stanu. Či chceme mať veľkú predsieň na úkor väčšej hmotnosti a podobne.
Expedičné stany sú technicky a materiálovo porovnateľné so stanmi outdorovými. Zväčša sú použité odolnejšie materiály, pripadne sa takéto stany dajú použiť aj v zimných mesiacoch v snehu vďaka snežným límcom.

Aké materiály?
Väčšina stanov v aktuálnej ponuke sú dvojvrstvovej konštrukcie, co znamená, že sa stan skladá z vnútorného stanu, ktorý je pevne spojený s dlážkou (podsadou). Zvyčajne zo sieťovanými stenami, pre lepšiu cirkuláciu vzduchu. A z vonkajšieho stanu, ktorý chráni pred vodou a vetrom. Aj vnútorný aj vonkajší stan, bývajú vyrobené z rôznych materiálov, ktoré sú odolné voči oderu, roztrhnutiu a hlavne voči vetru a vode.
Vyšší vodný stĺpec neznamená, že Vás lepšie ochráni pred vodou. Stan musí byť dobre postavený, vnútorná a vonkajšia vrstva by sa nemali dotýkať a mali by byť dobre našponované, aby voda mohla ľahko a plynulo stekať. A tak dobre postavený stan z nižším vodným stĺpcom, Vás môže ochrániť lepšie ako zle postavený stan s vyšším vodným stĺpcom.
Konštrukciu stanu tvoria ohybné tyče alebo prúty. Tie sa vyrábajú z rôznych materiálov. Napríklad durawrapové tyče, sú cenovo dostupné, no máju nižšiu odolnosť. Na druhej strane, napríklad duralové tyče, sú odolnejšie voči vetru a inému mechanickemu zaťaženiu, no sú aj drahšie.

Samozrejme, pri výbere stanu môžete zahrnúť aj ďalšie atribúty, ako dostupné farby, kompatibilita stanov s prídavnými prvkami, ci dostupnosť náhradných dielov. No koniec koncov pracujeme s tromi hlavnými premennými, medzi ktorými by sme mali nájsť kompromis. Ide o veľkosť stanu, v zmysle koľko ludi sa v stane vyspi a koľko a akých predsiení stan má. Druhým atribútom je hmotnosť, respektíve použitie stanu. Stan na stanovanie do kempu môže byť aj ťažší, no ak chceme stan nosiť viac dni v batohu, mal by byť o niečo ľahší. No a posledným atribútom je cena, ktorá limituje oba predošlé atribúty a zároveň ich dopĺňa.

Prajeme peknú stanovačku!