Načítavam...
Súhlasím
Používaním tohto webu súhlasíte s uchovávaním cookies, ktoré používame na poskytovanie služieb, prispôsobenie reklám a analýzu prenosov.

Ako vybrať ten správny spací vak?

Pri výbere najvhodnejšieho spacieho vaku, ľudovo povedaného spacáku, sa treba najprv zamyslieť a povedať si, na čo chceme spací vak používať. Respektíve v akých podmienkach v ňom budeme spávať. Či budeme spať vonku, v stane alebo v chate. Či spací vak budeme nosiť na chrbte v batohu alebo pôjdeme na výlet či stanovačku autom.

TEPELNÝ KOMFORT
Asi najdôležitejší parameter pri výbere spacieho vaku je teplotné určenie. A teda pri akej približnej teplote budeme v spacom vaku spávať. Na porovnanie teplôt slúži európska norma EN 13537. Z pravidla, výrobca väčšinou pri spacom vaku uvádza tri hlavné tepelné zóny. Komfortná pre dámy (high comfort) a pre pánov (low comfort), ktorá určuje pri akej teplote sa komfortne v spacom vaku vyspíte a extrémna (extrem), pri ktorej by ste mali prežiť, no asi sa „do ružova“ nevyspíte.
Treba však upozorniť na fakt, že vnímanie teploty je veľmi individuálne a závisí od veľa faktorov. Či už od počasia (vlhkosť vzduchu, vietor a podobne), tak aj od aktuálnej fyzickej kondície. Ak je človek veľmi unavený, horšie znáša chladné počasie.
Ak teda plánujeme spať v spacom vaku napríklad v lete v chate, bohate stačí komfortná teplota okolo 20 stupňov. Ak na druhej strane chcete spať v zime vonku na snehu, komfortné určenie spacieho vaku by malo byt hlbšie pod nulou.HMOTNOSŤ
Hmotnosť spacieho vaku ovplyvňuje jeho použitie. Ak plánujeme nosiť spací vak v ruksaku na výlete, nemal by byt ťažší ako 1,5kg, maximálne 2kg. Ak nechávame spací vak napríklad v stane v kempe, alebo na chate, samozrejme môže byť aj ťažší.VÝPLŇ
V aktuálnej ponuke nájdete tri typy výplne spacieho vaku. Dekovina, ktorá je teplá, cenovo veľmi dostupná, no na druhej strane ťažká. Najrozšírenejší typ výplne je syntetické, duté vlákno, ktorého sa vyrába nespočetné množstvo. Duté vlákno je síce ľahšie, no zároveň aj drahšie v porovnaní s dekovinou. Ako výplň sa používa aj perie, ktoré je veľmi ľahké, má vynikajúce tepelné vlastnosti, no zároveň je aj jednou z najdrahších variant výplne. Nevýhodou peria je háklivosť na vlhkosť, ktorú výrobcovia riešia impregnáciou.OSTATNÉ PARAMETRE
Jedným z parametrov, ktorý brať do úvahy je napríklad výška postavy na ktorú je spací vak určený. V ponuke sú kratšie verzie nielen pre dámy, ako aj predlžené verzie pre osoby vyššieho vzrastu. Ďalšími rozhodovacími parametrami môže byť napríklad veľkosť zbaleného spacieho vaku, možnosť zozipsovať si dva spacie vaky dokopy, strih, kompresný obal ako štandardný doplnok a podobne.

Pri výbere spacieho vaku, ako aj pri výbere stanu, pracujeme s 3 hlavnými parametrami ktoré sa navzájom limitujú a dopĺňajú.
1. Tepelný komfort
2. Typ výplne a jej hmotnosť
3. Cena

Kombináciou týchto troch parametrov vy sme mali nájsť najvhodnejší spací vak pre vaše použitie.